Techniki druku

Druk offsetowy

Jest to najlepsza metoda do wykonania dużej ilości odbitek w najkrótszym czasie. Technika druku polega na przeniesieniu obrazu z aluminiowej matrycy, poprzez odbicie na bębnie pokrytym gumą, na papier. Druk taki wykorzystywany jest przy druku prac wysokonakładowych np. gazet, czasopism, magazynów. Stosuje się go również przy druku arkuszowym np.: plakatów, ulotek, broszur, etykiet, katalogów, gazetek promocyjnych i innych.

Druk cyfrowy

Jest to wydruk przy użyciu maszyny drukarskiej, która tworzy obraz bezpośrednio na podstawie danych przesłanych z komputera bez użycia nośników pośrednich oraz form drukarskich.

Druk solwentowy

Wydruki drukowane są rozpuszczalnikową farbą solwentową, trwale łącząc się z podłożem. Druk solwentowy jest jedną z metod druku wielkoformatowego. Wydruki są odporne na: promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, zróżnicowane warunki atmosferyczne, ekstremalne różnice temperatur.

Foliowanie

Znane także jako laminowanie, to zdecydowanie jedna z pierwszych i wiodących metod uszlachetniania druku. Polega na powlekaniu płaszczyzny papieru folią zwaną również laminatem. Z uwagi na swoje właściwości foliowanie często łączy się z innymi technikami uszlachetniania druku np. kalandrowaniem czy lakierowaniem. Pokrywanie papieru folią odbywa się na zimno lub na gorąco. Do wyboru jest cały szereg różnorodnych folii, m.in.: błyszcząca, matowa, folia odporna na zarysowania, folia barierowa, metalizowana, holograficzna czy strukturalna. Dużą popularnością cieszy się również folia soft touch (ang. delikatny dotyk), którą wielu określa jako miłą i niezwykle aksamitną w dotyku.

Lakierowanie UV

Uważane jest obecnie poza najbardziej efektowny środek do tworzenia idealnie połyskującej powierzchni. Bardzo modny w ostatnim czasie stał się lakier wybiórczy, który kładziony jest tylko na wybrane elementy zadrukowanej płaszczyzny. Poza najpopularniejszym lakierem połyskowym do wyboru mamy również lakier matowy, strukturalny, brokatowy, perłowy, zapachowy, fluorescencyjny czy zdrapkowy. Są również specjalne lakiery reagujące na zmianę temperatury. W takim przypadku lakierowanie UV stwarza naprawdę duże możliwości uszlachetniania nadruków.

Hot-stamping

Nazywany jest także złoceniem, srebrzeniem lub po prostu termodrukiem z uwagi na wysokie temperatury, w jakich powstaje. Folia hot-stampingowa pod wpływem ciepła, przy pomocy specjalnych matryc odwzorowywana jest na nadruku. Ze względu na wysokie walory estetyczne, hot-stamping wykorzystywany jest głównie do zdobienia ekskluzywnych opakowań jak również okładek książek.

Sztancowanie

Jest czynnością polegającą na wykrawaniu w arkuszu papieru dowolnie zaprojektowanych wzorów. Proces ten odbywa się automatycznie przy pomocy niezwykle precyzyjnych maszyn. Ciekawym przykładem sztancowania mogą być książeczki dla dzieci, które zawierają wycięte, składane, ruchome elementy. Sztancowanie jak większość uszlachetnień wykonywane jest po druku.

Tłoczenie

Jedną z najstarszych technik uszlachetniania druku jest tłoczenie. Proces ten jest banalnie prosty i polega na głębokim odciśnięciu w zadrukowanym arkuszu dowolnego wzoru. W efekcie wzór ten pozostaje uwypuklony i wygląda jak swego rodzaju płaskorzeźba na papierze. Inną odmianą tłoczenia jest tłoczenie wklęsłe. Tego rodzaju uszlachetnienie spotykamy bardzo często na okładkach książek.

Lakier puchnący 3D

Lakier puchnący 3D inaczej nazywany drukiem wypukłym, uzyskiwany jest przez lakierowanie selektywne specjalnym, puchnącym lakierem przezroczystym, który po zalakierowaniu miejscowo zwiększa swoją objętość.